Informace k focení

Protože někteří z Vás nemají žádné zkušenosti s focením u fotografa (nebo jste se už fotili, ale u někoho, kdo může mít úplně jiný styl a průběh focení), připravila jsem si povídání o tom, jak to probíhá se mnou. Je pro mě důležité, abychom si navzájem sedli a focení pak mělo příjemnou atmosféru. Pojďme si  tedy odpovědět na pár základních otázek. Pokud Vás po přečtení základních informací bude zajímat ještě něco dalšího, neváhejte mě kontaktovat.

 

Jak se připravit na focení?

Určitě doporučuji před focením navštívit kosmetičku a nechat se nalíčit. Rozhodně není nutné mít na sobě výrazný make-up, ve kterém se nebudete cítit dobře (pokud tedy není Vaším záměrem extravagance). Pokud se rozhodnete nalíčit sami, vsaďte hlavně na to, v čem  se cítíte nejlépe. Pamatujte, že v postprodukci se dá přidat, ale ubírá se těžko. 

Vlasy si upravte podle sebe nebo můžete požádat kadeřnici. Zvolte spíše jednodušší účes a s sebou si můžete vzít sponku, čelenku nebo gumičku a základní účesy můžeme na fotkách prostřídat.

Oblečení vybírejte pečlivě dle stylu focení. Důležité je mít oblečení čisté a vyžehlené, protože to pak podtrhuje celkový dojem na fotce. Ideální je mít s sebou klidně i 3 různé komplety, ve kterých se cítíte dobře. Barvy vybírejte tak, aby celý ouftit k sobě ladil včetně bot a doplňků. Vyhněte se prosím výrazným vzorům a nápisům, které zbytečně odpoutávají pozornost. Na každé převlečení vybírejte od sebe odlišné barvy. Pokud na jedné fotce budete mít blůzku bílou a na druhé vanilkovou, nebude rozdíl téměř znát.

Pokud jdete na focení s dítkem, neslibujte mu sladkost nebo jinou odměnu za to, že bude hodné. Tím by mohlo nabýt dojmu, že ho čeká něco nepříjemného, co musí za slíbenou odměnu přetrpět. O focení mluvte spíše jako o návštěvě u kamarádky, na které si bude hrát 🙂 a hračky s sebou vezměte, hrát si rozhodně budeme!  A co je opravdu důležité – dětičky musí být odpočinuté.

Jdete-li na focení se zvířátkem, je ideální mít zvládnutou základní poslušnost. Lze fotit i štěňata, která nic neumí, ale focení je potom o hodně náročnější. Nezapomeňte doma kupu oblíbených pamlsků a hračky – nejlépe i nějakou pískací.

Máte nějaké nápady na vtipné, romantické nebo něčím zvláště zajímavé fotky? Chcete na fotkách něco, co vás vystihuje? Nezapomeňte mi to říct, každý nápad je vítaný! Při společné realizaci zvládneme zázraky na počkání…a nemožné do druhého dne 😉

 

Jak dlouho bude trvat focení?

Každé focení probíhá jinak dlouho a to podle toho, kolik budete chtít výsledných fotek a také podle celkového průběhu focení (jinak je to s dětičkama, se zvířátkama a jinak třeba s těhulkama). Na focení si ale určitě vymezte minimálně 1-2 hodiny. Záleží mi na tom, co z fotky vyzařuje, jaké pocity jsou na ní zachyceny a to by pod časovým tlakem a stresem nedopadlo podle představ mých ani Vašich.

 

Kde probíhá focení?

Focení běžně probíhá venku – v přírodě  – v lesích, lesoparcích nebo třeba v zámeckých zahradách. Případně je ale možné zajít i do ateliéru a pokud to podmínky dovolí, můžeme fotit i u Vás doma.

 

Jak probíhá focení?

Na focení obvykle chodíme ve dvou – spolu s přítelem, který zajišťuje osvětlení. Po setkání na předem domluveném místě se vydáme k místu focení. Záměrně se nescházím až na místě, protože po cestě máme příležitost se lépe poznat, uvolnit se a říct si blíže, jak bude focení probíhat. V tu dobu je i ideální čas na nástin Vašich případných nápadů, společně nápad dotvoříme a pak i zrealizujeme. Při focení Vám průběžně ukazuji náhledy fotek. Důležité je říct mi každou připomínku, která Vás napadne. Pokud si myslíte, že jste jediní, kterým přijde, že mají jednu stranu obličeje hezčí nebo že jim to bez vyceněných zubů sluší více, tak vězte, že opak je pravdou. Tady musí jít stud stranou a na rovinu mi říct, co se Vám na sobě líbí a co ne. Chceme přeci hlavně to, abyste se líbili sami sobě 🙂

 

Co po focení?

Po focení zasílám náhledy fotek, díky tomu si můžete vybrat přesně ty fotky, které se Vám budou líbit nejvíc.

Fotky poté upravím a zasílám v elektronické podobě a to každou fotku ve 2 velikostech. Jedna v menší velikosti (s mým vodoznakem) – ideální pro sdílení na internetu a rychlé načítání fotek – uloženo v online fotogalerii (minimálně na měsíc). Druhá je originální velikost – vhodná i pro tisk na fotoplátna atp.

 

DŮLEŽITÉ

Neupravené fotky neposkytuji – jsou pouze polotovar. Zaslané náhledy slouží pouze pro výběr fotek k úpravě, nikoliv k dalšímu sdílení či prezentaci.

Respektujte prosím autorská práva, fotografie nelze dále poskytovat za účelem výdělku, do medií, či soutěží bez souhlasu autora. Taktéž nelze fotky dále upravovat a přetvářet. Nespokojenost a nesouhlas s fotografickým stylem a autorským pojetím fotografa není důvodem k reklamaci.